UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

Archiwum wiadomości. Tematy zamknięte. Rozwiązane problemy etc. Dla potomnych ;)

UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

przez zsedc » 2008 lis 04, Wt 13:33

Poruszałem kiedyś już ten temat na starym forum KQS, niestety mój temat na następny dzień został usunięty bez wyjaśnień. Przedstawiłem również autorowi oprogramowania sposób w jaki można włamać się do sklepu wykorzystując otwarte dla wszystkich katalogi, niestety do dziś nikt z programistów KQS tego nie naprawił.

Chodzi o nadawanie uprawnień dla galerii 777, które oznaczają, że przy standardowej konfiguracji serwera http każdy może zrobić w katalogu wszystko, zazwyczaj wiele hostingów jednak zabezpiecza się przed takimi działaniami. Takie praktyki są nie mile widziane i w każdej sytuacji wnoszą mniejsze lub większe niebezpieczeństwo. Tutaj ktoś fajnie porównał to do zamkniętego garażu i pozostawianiu kluczyków w aucie: Odnośnik widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników - Zarejestruj się

Moim zdaniem to rozwiązanie jest bardzo ZŁE, nawet jeśli mamy 100% zaufanie do naszego hostingu to i tak mała dziura w systemie operacyjnym na serwerze i już ktoś może z naszymi danymi robić co mu się podoba. W przypadku gorzej zabezpieczonych (tańszych) serwerów wystarczy mieć wykupiony hosting w tym samym miejscu i możemy już wgrać np skrypt, który zrobi ładnie rm -rf i sklepik leży.

W marcu tego roku pofatygowałem się też, aby zadzwonić do nazwa.pl i zapytałem jak u nich wygląda z bezpieczeństwem przy chmod 777, powiedzieli, że to bardzo nie bezpieczne, każdy może wgrać lub skasować co chce, ale nazwa.pl ogólnie jest jakaś taka dziurawa - ostatnio podejrzałem wszystkie nazwy baz danych PostreSQL - dyskwalifikacja hostingu!

Jak się bronić przed niedociągnięciami aplikacji KQS? Polecam wejść do siebie na serwer przez ftp i spróbować zmienić chmod galerii na 755, a następnie za pomocą skryptu wgrać jakiś obrazek (np dodając nowy produkt), jeżeli obrazek się doda poprawnie i potem będzie go widać w sklepie to warto zostawić ustawienia na 755, a nawet trzeba zostawić 755, bo to oznacza, że na Twoim serwerze na 99% nie ma żadnych zabezpieczeń na katalogi 777.
Ostatnio edytowano 2008 lis 04, Wt 13:37 przez pbas, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przykleiłem - to bardzo ważna informacja
 
Autor tematu
Posty: 265
Dołączył(a): 2008 sie 22, Pt 15:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

przez junki » 2008 lis 04, Wt 14:10

Ciekawe kolejny bubel oprogramowania,

dostaniemy wyjaśnienia od autora ? czy przerodzi się to w kolejną bez owocną dyskusję lub polemikę i łapanie się za słówka.
Avatar użytkownika
 
Posty: 1288
Dołączył(a): 2008 kwi 08, Wt 15:13
Lokalizacja: Olkusz
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

przez diversio » 2008 lis 04, Wt 19:02

Przepraszam bardzo, ale co przeszkadza zmienić chmod.
Ja osobiście używam bardziej restrykcyjnego chmod 711 na /galerie.
Jak pamiętam chmod 777 jest potrzebny przy instalacji/aktualizacji i nigdzie nie jest napisane, że tak ma pozostać. To zadanie administratora, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego serwisu.
Avatar użytkownika
 
Posty: 126
Dołączył(a): 2008 kwi 25, Pt 11:33
Lokalizacja: Wola Młocka, Mazowsze
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

przez zsedc » 2008 lis 04, Wt 19:46

Dobrze napisany skrypt sam by zabezpieczył katalogi i posprzątał po sobie, a jeżeli nie miał praw dostępu to powinien przynajmniej poinformować usera, że należy to zrobić! Dla niektórych osób instalujących sklepy samo sformułowanie "chmod" wywołuje wrzenie krwi.

Btw 711 też jest dobrym rozwiązaniem, jednak stawiam, że na większości hostingów nie zadziała, ale warto sprawdzić:)
 
Autor tematu
Posty: 265
Dołączył(a): 2008 sie 22, Pt 15:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

przez pbas » 2008 lis 04, Wt 19:58

Popieram zdanie zsedc.
Avatar użytkownika
Moderator Witryny
 
Posty: 1154
Dołączył(a): 2008 kwi 29, Wt 10:46
Lokalizacja: Chorzów
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: UWAGA sklep ŹLE ZABEZPIECZONY chmod 777

przez tofif » 2008 lis 04, Wt 22:11

zmienilem chmod "galerie" na 711 i u mnie dziala hosting linuxpl
Avatar użytkownika
 
Posty: 1279
Dołączył(a): 2008 kwi 28, Pn 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy


Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości
cron