Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

Wszystko na temat instalacji oprogramowania KQS.store oraz aktualizacji skryptu do najnowszej wersji. Dowiesz się także co nowego pojawiło się w sklepie KQS oraz znajdziesz pełną listę zmian które weszły w nowej wersji.

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez diversio » 2016 wrz 14, Śr 12:21

tofif napisał(a):Sam się k. pogubiłem ;p Ja mam wersje php 5.6.19 na serwerze i aktualizuje KQS.update_4.3 - _5.4 nie dotykam.


No właśnie. Czyli jak z tym jest? Sucro?
Avatar użytkownika
 
Autor tematu
Posty: 126
Dołączył(a): 2008 kwi 25, Pt 11:33
Lokalizacja: Wola Młocka, Mazowsze
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez sucro » 2016 wrz 14, Śr 15:43

diversio napisał(a):Czyli pliki bez sufiksu _php5.4 są przeznaczone dla wersji starszych mimo, że oficjalnie sklep wymaga wersji minimum 5.4.17?



tak, bo są kompatybilne - w wersji 5.5 dopiero chyba wyszły jakieś większe zmiany.


diversio napisał(a):
Od razu zapytam.
Aby zmienić używaną wersję, oczywiście oprócz zmiany na serwerze wersji PHP, do aktualizacji sklepu (do tej pory na np. PHP 5.3) należy użyć pliku do aktualizacji KQS.update_4.3_php5.4?


no jak zmieniasz wersje php na 5.5 w hostingu to po co wgrywać update dla wersji 5.4 ?
Avatar użytkownika
Admin Witryny
 
Posty: 248
Dołączył(a): 2008 kwi 08, Wt 13:44
Lokalizacja: MEGAMO
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez diversio » 2016 wrz 14, Śr 15:48

Po tej odpowiedzi jakoś jaśniej nie jest.
Nic nie pisałem o 5.5

Reset

Dla kogo i do czego są pliki z _php5.4
Avatar użytkownika
 
Autor tematu
Posty: 126
Dołączył(a): 2008 kwi 25, Pt 11:33
Lokalizacja: Wola Młocka, Mazowsze
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez sucro » 2016 wrz 14, Śr 16:44

diversio napisał(a):Po tej odpowiedzi jakoś jaśniej nie jest.
Nic nie pisałem o 5.5

Reset

Dla kogo i do czego są pliki z _php5.4


już o tym pisałem - dla użytkowników hostingów które nie obsługują php w wersji 5.5
Dla tych użytkowników hostingu które mają możliwość obsługi wersji 5.5 - wgrywają paczkę aktualizacji standardową ( przy założeniu że mają w hostingu ustawioną odpowiednią wersję php )
Avatar użytkownika
Admin Witryny
 
Posty: 248
Dołączył(a): 2008 kwi 08, Wt 13:44
Lokalizacja: MEGAMO
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez diversio » 2016 wrz 14, Śr 17:25

sucro napisał(a):
już o tym pisałem - dla użytkowników hostingów które nie obsługują php w wersji 5.5
Dla tych użytkowników hostingu które mają możliwość obsługi wersji 5.5 - wgrywają paczkę aktualizacji standardową ( przy założeniu że mają w hostingu ustawioną odpowiednią wersję php )


Czy to znaczy, że pliki z _php5.4 są dla tych, którzy mają każdą niższą wersję PHP na serwerze niż 5.5 (czyli 5.4.xx, 5.3.xx),
czy tylko 5.4.xx, a wtedy pliki bez _php5.4 są dla tych, którzy mają serwer z PHP 5.3.xx, 5.5.xx i wyżej?

Na marginesie: sklep testowy, który służy właśnie do wdrożenia nowej szaty graficznej instalowałem z plików KQS.store_4.2_php54, a następnie aktualizację z KQS.update_4.3_php5.4. Katalog na serwerze pracuje od początku z PHP 5.6.17. Wszystko działa.
Stąd moje pytania, ponieważ nabrałem wątpliwości i straciłem pewność co jest do czego, na podstawie opisów wymagań dla oprogramowania KQS i tego co jest napisane w wiadomości o nowej wersji.
Avatar użytkownika
 
Autor tematu
Posty: 126
Dołączył(a): 2008 kwi 25, Pt 11:33
Lokalizacja: Wola Młocka, Mazowsze
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez sucro » 2016 wrz 14, Śr 19:50

diversio napisał(a):
sucro napisał(a):
już o tym pisałem - dla użytkowników hostingów które nie obsługują php w wersji 5.5
Dla tych użytkowników hostingu które mają możliwość obsługi wersji 5.5 - wgrywają paczkę aktualizacji standardową ( przy założeniu że mają w hostingu ustawioną odpowiednią wersję php )


Czy to znaczy, że pliki z _php5.4 są dla tych, którzy mają każdą niższą wersję PHP na serwerze niż 5.5 (czyli 5.4.xx, 5.3.xx),
czy tylko 5.4.xx, a wtedy pliki bez _php5.4 są dla tych, którzy mają serwer z PHP 5.3.xx, 5.5.xx i wyżej?

Na marginesie: sklep testowy, który służy właśnie do wdrożenia nowej szaty graficznej instalowałem z plików KQS.store_4.2_php54, a następnie aktualizację z KQS.update_4.3_php5.4. Katalog na serwerze pracuje od początku z PHP 5.6.17. Wszystko działa.
Stąd moje pytania, ponieważ nabrałem wątpliwości i straciłem pewność co jest do czego, na podstawie opisów wymagań dla oprogramowania KQS i tego co jest napisane w wiadomości o nowej wersji.


Jest dokładnie tak jak napisałeś.

Odnośnie sklepu testowego - php ma w większości kompatybilność wstecz, dowodem jest właśnie Twój sklep demo gdzie masz php na serwerze ustawione 5.6 a sklep aktualizujesz z paczek do wersji 5.4 - więc Ty spokojnie możesz przejść na aktualizację z paczki php 5.5 ( tylko dla 100% pewności sobie zrób test aktualizacji na demo )
Avatar użytkownika
Admin Witryny
 
Posty: 248
Dołączył(a): 2008 kwi 08, Wt 13:44
Lokalizacja: MEGAMO
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez areczek » 2016 wrz 14, Śr 23:01

Nie bardzo rozumiem
php ma w większości kompatybilność wstecz
... są funkcje które są w nowych wersjach usuwane z PHP, zamieniane na inne lub dodawane nowe (jakieś niezmienne funkcje są ale jest też rotacja) - i duży skok był z 5.1 -> 5.2 -> 5.3 np.:
Wiekszość kodu napisanego dla wersji PHP 5.2 powinna działać z wersją PHP 5.3 (!UWAGA napisany dla 5.2 działa na 5.3 a nie odwrotnie - czyli nie jest kompatybilny wstecz! bo jak napiszesz soft wykorzystujący funkcje nowszego PHPa to na starszej wersji nie 'pójdzie'), poniżej znajdują się zmiany, które nie są wstecznie kompatybilne.

Funkcja clearstatcache() nie czyści domyślnie realpath cache
Funkcja realpath() jest w pełni niezależna od platformy. W konsekwencji powoduje to, że względne ścieżki w postaci __FILE__.''/../x” nie będą działać
Namespace – wprowadzenie tej funkcji umożliwiło tworzenie oddzielnych nazw dla poszczególnych klas, funkcji i stałych, co zwiększa przejrzystość pisanego kodu
Usunięcie trybu Safe Mode
Funkcje z rodziny call_user_func() propaguja wskaźnik $this, nawet w sytuacji gdy wywoływana jest klasa rodzica
Funckje tablicowe natsort(), natcasesort(), usort(), uasort(), uksort(), array_flip() i array_unique() nie akceptują obiektów przekazywanych jako argumenty. W celu zastosowania tych funkcji do obiektów należy umieścić te obiekty w tablicy.
itd

Jeśli soft wykorzystywał funkcję lub właściwość, która w nowszej wersji nie jest obsługiwana to wywali błąd.

Jeśli masz paczkę dla php 5.4 to możesz po jej zainstalowaniu na serwerze z niższym PHPem mieć problem (czyli wstecznej kompatybilności nie ma) bo:
Najważniejsze zmiany w tej wersji pod kątem wstecznej kompatybilności:

Usunięte trybu Safe Mode
short_open_tag domyślnie aktywny
Wprowadzenie Short Array Systax co umożliwia zapis tablic w formie [] zamiast array()
Usunięcie magic_quotes
Usunięcie register_globals i register_long_arrays z konfiguracji php.ini
Usunięcie mbstring.script_encoding – należy używać zend.script_encoding
call-time przekazywany przez referencje został usunięty


Z tego co przeczytałem w mailu z aktualizacją to dla serwerów z PHP 5.4 jest specjalna paczka ... rozumiem to tak, że jest to tylko dla serwerów z tą wersją (ale serce podpowiada mi, że producent softu nie zmienił tekstu maila i chodzi o 5.4 i każdą nowszą wersję PHPa na serwerze - nieco inaczej niż napisałeś).
Jeśli masz na serwerze wersję 5.3 a w sofcie będzie wykorzystana skrócona deklaracja tablic [] (dostępna od PHP 5.4 i nowszych) to ci zaczną się sypać błędy oraz ostrzeżenia (jeśli chcesz sobie podejrzeć błędy i ostrzeżenia PHPowe tu ustaw na serwerze w konfiguracji phpa error_reporting(E_ALL) - na wersji produkcyjnej - otwartej dla klientów koniecznie zmień na error_reporting(0) )
Avatar użytkownika
 
Posty: 329
Dołączył(a): 2009 lip 07, Wt 18:33
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez diversio » 2016 wrz 14, Śr 23:13

I dlatego nie mogłem tego zrozumieć, nie bardzo logiczne to było, stąd tyle pytań.

Patrząc tylko na emaile z aktualizacjami rozumiałem, że pliki instalacyjne i aktualizacyjny z _php54 są przeznaczone dla serwerów z PHP 5.4.xx i wyższych.
Pliki bez tego sufiksu zaś dla wszystkich z serwerami poniżej PHP 5.4.xx

Ale gdy spojrzałem na stronie KQS oraz w dokumentach PDF w paczkach, że minimalna wymagana wersja to 5.4.11 zwątpiłem.

Tych wątpliwości niestety nie rozwiały udzielone odpowiedzi, gdyż moja wiedza (może niepełna), a przede wszystkim logika podpowiadały jak wyżej.
Ostatnio edytowano 2016 wrz 14, Śr 23:16 przez diversio, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
 
Autor tematu
Posty: 126
Dołączył(a): 2008 kwi 25, Pt 11:33
Lokalizacja: Wola Młocka, Mazowsze
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Aktualizacje - KQS.update_4.3 a KQS.update_4.3_php5.4

przez tofif » 2016 wrz 14, Śr 23:16

Jak napisałem już aktualizuje tylko plikiem bez _5.4 od wersji 5.5 na serwerze. Jak miałem wersje 5.5 a zaktualizowałem plikiem z _5.4 to mi się baza posypała.
Avatar użytkownika
 
Posty: 1279
Dołączył(a): 2008 kwi 28, Pn 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron